Kακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό

Kακό ξεκίνημα για τον ΟλυμπιακόΠιο έτοιμη η Σάλκε νίκησε 2-1 τους «ερυθρόλευκους»Απίστευτο ματς στη Μαδρίτη με Ρεάλ και ΣίτιToυ Νικου ΓαβαλαΣτο ίδιο έργο θεατές! Ο Ολυμπιακός, όπως και πέρυσι, ηττήθηκε στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, στο «Γ. Καραϊσκάκης», αυτή τη φορά από τη Σάλκε με 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν αγωνιστική ταυτότητα, με τον Ζαρντίμ να φοβάται, υπέρ του δέοντος το παιχνίδι όπως φάνηκε από τις επιλογές του στην αρχική ενδεκάδα. Κάτι παραπάνω από αισθητή ήταν η απουσία του Ιμπαγάσα (μπήκε στο 57΄), αφού δεν υπήρχε ο παίκτης ο οποίος θα «έσπρωχνε» την ομάδα και θα ένωνε τις γραμμές. Ο Μασάντο που, βάσει τεχνικής κατάρτισης, θα μπορούσε να επωμιστεί αυτό τον ρόλο, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, αν και στο 5΄ δημιούργησε ευκαιρία, η οποία σταμάτησε στο κεφάλι του εξαιρετικού και χθες Κυριάκου Παπαδόπουλου.Η Σάλκε προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Χεβέντες (41΄), όταν ο δεξιός ακραίος της ομάδας του Χουμπ Στέφενς νίκησε στον αέρα τους Χολέμπας, Τζεμπούρ. Λίγα λεπτά νωρίτερα (38΄) η γερμανική ομάδα είχε σημειώσει κανονικό γκολ με τον Κ. Παπαδόπουλο, ύστερα από κακή εκτίμηση του Μέγερι, αλλά ο Ισπανός διαιτητής Μαρτίνεθ, το ακύρωσε. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, σχετικά γρήγορα. Ο Αμπντουν (58΄) έγινε κάτοχος της μπάλας, ύστερα από μια σύγκρουση των Τζεμπούρ - Παπαδόπουλου στην περιοχή του Ούνερσταλ και με πλασέ ισοφάρισε.Η Σάλκε αντέδρασε ακαριαία και στο επόμενο λεπτό (59΄) σκόραρε με πλασέ του Χούντελααρ, γεγονός που σόκαρε τους παίκτες του Ολυμπιακού. Μάλιστα το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν ο Ολλανδός επιθετικός δεν σημάδευε το δοκάρι του Μέγερι στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 61΄. Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε φυσιολογικά. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα. Ο Τζεμπούρ με ατομική ενέργεια στο 91΄ δημιούργησε προϋποθέσεις για την ισοφάριση, αλλά δεν πάσαρε στον αμαρκάριστο Μήτρογλου και το ματς έληξε χωρίς κάτι παραπάνω. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος βραβεύτηκε από τον Ολυμπιακό πριν από το ματς.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Κοντρέρας, Μοδέστο (68΄ Γκρέκο), Μανιάτης, Μασάντο, Φουστέρ (58΄ Ιμπαγάσα), Τζεμπούρ, Αμπντούν (68΄ Μήτρογλου).ΣΑΛΚΕ: Ούνερσταλ, Χέβεντες, Παπαδόπουλος, Μάτιπ, Φουκς, Χόλτμπι, Τζόουνς (Χέγκερ), Μπαρνέτα (77΄ Αφελάι), Νόιστεντερ, Φαρφάν, Χούντελαρ (90+2΄ Ντρέξλερ).Με το παραπάνω επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίες πρόσφεραν μοναδικό θέαμα στο Μπερναμπέου. Οι Αγγλοι είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους αφού προηγήθηκαν 0-1 με τον Τζέκο (68΄) και 1-2 με τον Κολάροφ στο 85΄, αφού νωρίτερα ο Μαρσέλο είχε ισοφαρίσει στο 76΄. Ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα και άπαντες φαντάζονταν τα σημερινά επικριτικά πρωτοσέλιδα για τον Ζοζέ Μουρίνιο, ο Μπενζεμά στο 87΄ και ο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις (έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα Χαρτ), σημείωσαν μια σπουδαία ανατροπή για τη «Βασίλισσα» (3-2).ΣXETIKA ΘEMATA