Νίκη με ανατροπή για Λεβάντε

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Primera Division πανηγύρισε η Λεβάντε, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, επικράτησε με 3-2 της Εσπανιόλ εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Κακό το ξεκίνημα της Εσπανιόλ, που μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Η ομάδα από την Καταλονία μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Λονγκό στο 21' άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Τεχέρα διπλασίασε το προβάδισμα της Εσπανιόλ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή. Ο Χουανλού στο 54' μείωσε σε 1-2, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Λελ έφερε το ματς στα ίσια.
Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ροντρίγκεζ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να δίνει μία σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Σάββατο (1/9)Θέλτα - Οσασούνα 2-0 (69' Ασπας, 90'+3' Μπερμέχο)
Σαραγόσα - Μάλαγα 0-1 (56' Καμάτσο)
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Χετάφε 1-1 (6' Ρίκι - 26' Μπαράδα)
Μαγιόρκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (75' Κασαντέσους)
Κυριακή (2/9)Ράγιο Βαγεκάνο - Σεβίλη  0-0
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βαγιαδολίδ  2-0 (69' Αντούριθ, 75' Σουσαέτα)
Λεβάντε - Εσπανιόλ 3-2 (54' Χουανλού, 56' Λελ, 90'+3' Ροντρίγκεζ - 21' Λονγκό, 26' Τεχέρα)
20:50 Ρεάλ Μαδρίτης - Γρανάδα
22:30 Μπαρτσελόνα - Βαλένθια
Δευτέρα (3/9)22:30 Μπέτις - Ατλέτικο Μαδρίτης